Build #2: Herold Ognia (Pieśniarz – Pillars of Eternity)

Opublikowano: 08 listopada 2020

Pillars of Eternity: build Pieśniarza wypalającego otaczających go wrogów

Oto build Pieśniarza, który z powodzeniem będzie tankował przeciwników, będąc równocześnie jednym z najlepszych obszarowych DPS-ów w grze. Podobnym buildem zaliczyłem ostateczne wyzwanie, tam jednak potrzebna była cała masa dodatkowych, alternatywnych przedmiotów i modyfikacja statystyk na pewnym etapie. Skupmy się jednak na grze drużynowej, w której da się do tego stylu rozgrywki dostosować również Kanę.

Rola: Tank, AoE DPS
Rasa: Aumauanin Przybrzeżny albo Boski Ognia
Klasa: Pieśniarz
Biografia: Żyjące Ziemie – Odkrywca
Umiejętności: Skradanie Się 0, Atletyka 4 (z), Wiedza 8 (!), Mechanika 1, Przetrwanie 9 (z)

Aumauanin Przybrzeżny:

Moc: 21
Kondycja: 10
Zręczność: 3
Percepcja: 16
Intelekt: 18
Stanowczość: 10

Boski Ognia:

Moc: 19
Kondycja: 10
Zręczność: 4
Percepcja: 16
Intelekt: 19
Stanowczość: 10

Zdolności/Talenty (a = automatyczne, ! = niezbędne, z = zalecane)

 1. Przybywajcie, Wichry Śmierć Niosące, Towarzyszy Widok Odwagą Ich Natknął!, Jak Hel-Hyraf w Tarczę Uderzył
 2. Ni Topór, Ni Burza Rady Mu Nie Dały, Styl Walki – Broń i Tarcza
 3. Błogosławiony Wengridh, Śród Ludu Najchyższy
 4. Grzmot Jak Fale Czarnych Mórz, Potomek Ognia
 5. Oto Ich Niezliczone Zastępy, Zwiastuny Zagłady
 6. „Twój ci ja!” – Kochanek Zawołał, Refleks Węża lub Pradawne Wspomnienie
 7. Dwunastu Stanęło Przeciw Mocy Świętego
 8. Na Dźwięk Jego Głosu, Zabójcy Struchleli, Hart Niedźwiedzia lub Umiłowane Duchy
 9. Smok Wierzgnął, Smok Zawył (!)
 10. Bestia Gerniska Oddechem Rozjaśniła Noc (!), Wola Byka lub Odzyskiwanie Gotowości Weterana
 11. Aeyfyllath Ues Mith Fyr
 12. I Rzekł Duch Dareta: „Schwytam Cię, Ben Fidel!”, Znakomite Odbicie (z)
 13. Stary Siec Nie Chciał Spocząć Nienasycony
 14. Gernisc Bestię Ubił, Lecz Inne Przybyły, Ostrożny Atak (z) lub Urok Tajemnicy
 15. Ze Wszystkich Sił Bestię Siecz
 16. Jeden z pominiętych ww. talentów obronnych lub leczących

Talenty fabularne

 • Dar Maszyny – wchłonięcie dusz na Wzgórzu Dziedzictwa
 • Bezlitosna Ręka – wybór frakcji Doemenelów w Zatoce Buntu
 • Badacz Lochów – wybór strony szabrowników w Północnej Głuszy
 • Pieśń Niebios – za ukończenie zadania Pieśni Dzikich Ostępów w Bliźniaczych Wiązach
 • Łaska Galawaina – Gwiezdna Rada

Wyposażenie

Zestaw nr 1:

 • Broń: Płomienie Fair Rhîan (!) – wcześniej jakaś siekiera dla premii do Odbicia
 • Tarcza: Czerwone Pole (z) – Durgańskie utwardzenie tarczy

Zestaw nr 2:

 • Broń: Piętno Curoca (!)
 • Hełm: Munacra Arret (!)
 • Zbroja: Znakomita Zbroja Płytowa (z) – Durgańskie wzmocnienie pancerza, znakomita jakość, Intelekt +2 lub Napierśnik Ryony lub Biała Zbroja – Durgańskie wzmocnienie pancerza, znakomita jakość, Intelekt +2
 • Naszyjnik: Głos Szczytu Góry (!)
 • Pierścień nr 1: Pierścień Nadzoru (!)
 • Pierścień nr 2: Pierścień Ochrony lub Pierścień Uroku
 • Ręce: Karwasze Odbicia (z) lub Duchowa Spirala
 • Pas: Pas Maegfolcowej Siły (z) lub Pas Królewskiego Kanoniera Martwego Ognia
 • Buty: Obuwie Wiary (!)

Wybór jednej z dwóch wymienionych ras nie wpływa diametralnie na rozgrywkę. Aumauanin będzie zadawał nieco wyższe obrażenia, ale Boski Ognia działaniem swojego głównego narzędzia destrukcji obejmie większy obszar. Wybór tego drugiego zyskuje również dzięki zdolności rasowej Bitewny Hart, która zwiększa Redukcję Obrażeń i działa podobnie do Płomiennej Tarczy, z której efektami w żaden sposób się nie wyklucza. Musicie jedynie pamiętać, że biorąc Boskiego Ognia, trzeba zrezygnować z Atletyki i zapewnianej przez nią zdolności Drugi Oddech, gdyż po aktywowaniu Bitewnego Hartu w wyniku buga Drugi Oddech zadaje obrażenia bohaterowi, zamiast go leczyć! Dokładniej aktywuje ognistą tarczę Bitewnego Hartu przeciwko samemu sobie.

Powyższy build pieśniarza jest jednym z nielicznych buildów postaci w grze, które całkowicie dumpują Zręczność. Nasza postać właściwie wcale nie musi uderzać bronią, chociaż zawsze to jakieś dodatkowe obrażenia, jeśli miałaby stać bezczynnie. Początki nie będą zbyt zachwycające. Najlepiej spisze się podwójna strofa Przybywajcie, Wichry…, a następnie nucona na zmianę z wywołującym strach zaśpiewem Oto Ich Niezliczone Zastępy… Przestraszanie wrogów obniży im Celność o 10, ułatwiając tankowanie.

Build rozwija skrzydła od 9 poziomu postaci i opiera się wówczas na trzech elementach. Należy wpakować się w sam środek przeciwników. Mogą oni ominąć naszego Pieśniarza, próbując dobrać się do reszty drużyny, ale gdy tylko ruszy strofa Smok Wierzgnął, Smok Zwył (podwójna strofa lub na zmianę raz Smok Wierzgnął… raz Oto Ich Niezliczone Zastępy…), cała chmara wrogów wróci do tanka. Nie trzeba nawet inwestować w talenty czy ekwipunek zwiększający liczbę przeciwników, z którymi można nawiązać walkę. Tankujący Pieśniarz skupia na sobie uwagę wrogów liczbą zadawanych obrażeń, a robi to pasywnie.

Wysoka Moc i Intelekt zwiększą zasięg i obrażenia ofensywnego zaśpiewu, który będzie dosłownie spalał całe grupy wrogów. W procesie tym można sobie pomóc ciskając Ogniste Kule zapewnione przez Płomienie Fair Rhîan i Piętno Curoca (w sumie 4 użycia przed odpoczynkiem). Jeśli jeszcze bardziej chcemy zwiększyć tempo zadawanych obrażeń, przydatne okażą się także zwoje Wachlarza Płomieni, Błędnego Płomienia i Ognistej Kuli – w tym celu rozwijaliśmy Wiedzę postaci i wybraliśmy talent Potomka Ognia. Niestety nie działa on na Smok Wierzgnął… gdyż strofa zadaje obrażenia periodyczne, a te nie są wzmacniane przez tego typu talenty. Mikstury Płomiennej Tarczy również spełnią swoją funkcję, bo nasz Pieśniarz będzie przyjmował ciosy, automatycznie zadając obrażenia. Leczenie wzmocnione przez wysoką Moc zapewni mu Obuwie Wiary z wywoływaną przez nie Poświęconą Ziemią i ewentualnie leczące całą drużynę Pradawne Wspomnienie lub Odzyskiwanie Gotowości Weterana.

Strofa Smok Wierzgnął, Smok Zawył działa tylko na wrogów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przejąć nad nimi kontrole. Wówczas będą biernie stać lub walczyć po naszej stronie, wciąż otrzymując obrażenia od aktywowanej wcześniej strofy, a ta na pewno siądzie, zanim Pieśniarz dokończy rzucać Zauroczenie lub Dominację. Munacra Arret i Duchowa Spirala dadzą w sumie 6 ładunków Zdradzieckich Podszeptów przed odpoczynkiem, a Pierścień Uroku pozwoli dwukrotnie rzucić Dominację.

Jeśli nasz Pieśniarz nie jest jedynym tankiem w drużynie, a znajdzie się w gorącej sytuacji (hehe), wówczas można rzucić na niego zaklęcie Wycofanie. Zapewni to kilkadziesiąt cennych sekund nietykalności oraz leczenia, podczas których wciąż będzie recytować strofę Smok Wierzgnął… zadając obrażenia przeciwnikom. W takiej sytuacji, jeśli zdążyliście wcześniej odpalić Ognistą Kulę z Piętna Curoca i nie zregenerowaliście ładunku, można przed walką podmienić drugi zestaw broni na pojedynczy oręż jednoręczny. Wówczas po rzuceniu Wycofania Pieśniarz wciąż może zmieniać zestaw podręcznej broni, zyskując w ten sposób premię +12 do Celności za jedną broń jednoręczną, która działa na Smok Wierzgnął…! Strofa jest całkiem skuteczna na przeciwników odpornych na ogień, gdyż połowa zadanych obrażeń to obrażenia cięte.

Prawdę mówiąc, tym buildem nie trzeba nawet używać zaklęć Pieśniarza, aczkolwiek pierwszopoziomowa inkantacja zmniejszająca Redukcję Obrażeń jest całkiem przydatna i wzmocni główne narzędzia naszego obszarowego DPS-u, a pozostałe – jak przywołanie Draków, służą tu bardziej do budowania ognistego klimatu.

Zobacz również:

Dodaj komentarz