Build #3: Uczeń Czarnoksiężnika (Łotrzyk – Pillars of Eternity)

Opublikowano: 12 listopada 2020

Uczeń Czarnoksiężnika

Łotrzyk jest jedną z klas postaci osiągających najwyższą premię do trafienia, co czyni go świetnym użytkownikiem zwojów. Niektóre z unikalnych zdolności łotrzyka, które podkręcają zadawane obrażenia działają również na czary, co można w ciekawy sposób wykorzystać.

Rola: dystansowy DPS
Rasa: Elf Leśny
Klasa: Łotrzyk
Biografia: Żyjące Ziemie – Odkrywca
Umiejętności: Skradanie Się 1, Atletyka 3, Wiedza 8 (!), Mechanika 12, Przetrwanie 4

Moc: 18
Kondycja: 3
Zręczność: 19
Percepcja: 16
Intelekt: 19
Stanowczość: 3

Zdolności/Talenty (a = automatyczne, ! = niezbędne, z = zalecane)

 1. Oślepiający Cios
 2. Biegłość w Broni: Szlachcic
 3. Druzgocący Cios
 4. Okaleczający Strzał Biegacza
 5. Głębokie Rany (!)
 6. Strzelec Wyborowy
 7. Nieczysta Walka
 8. Niebezpieczny Przyrząd
 9. Niszczycielski Cios (z) albo Ucieczka
 10. Kłujący Strzał
 11. Zabójcze Ciosy (!)
 12. Głębokie Kieszenie
 13. Ostateczny Cios albo Ucieczka
 14. Bezwzględna Walka (z) albo Gruchoczący Cios
 15. Żywica
 16. Pociski Iluzjonisty (z)

Talenty fabularne

 • Dar Maszyny – wchłonięcie dusz na Wzgórzu Dziedzictwa
 • Bezlitosna Ręka – wybór frakcji Doemenelów w Zatoce Buntu
 • Badacz Lochów – wybór strony szabrowników w Północnej Głuszy
 • Pieśń Niebios – za ukończenie zadania Pieśni Dzikich Ostępów w Bliźniaczych Wiązach
 • Łaska Galawaina – Gwiezdna Rada

Wyposażenie

Zestaw nr 1:

 • Broń: Engwitańskie Berło – zaklinanie na jakość, obrażenia drugorzędne: kwas, durgańskie ulepszenie broni lub Żebro Ślicznotki lub Laska Bladych Cieni

Zestaw nr 2:

 • Broń: Acuan Giamas (!)
 • Hełm: Kaptur Zbójcy albo Kapelusz Wiedźmy
 • Zbroja: Szata Oczu Waela (z) lub Strój Rundla
 • Naszyjnik: Glanfatański Adraswen lub Opończa Mroźnych Łowów (z) lub Opończa Pomniejszych Pocisków
 • Pierścień nr 1: Pierścień Nadzoru
 • Pierścień nr 2: Pierścień Cierni
 • Ręce: Rękawice Szybkich Ruchów lub Karwasze Ryony
 • Pas: Pas Maegfolcowej Siły
 • Buty: Buty Szybkości lub Wieczorowe Buty Viettra

Powyższy build to nieco glass cannon, ale ta postać i tak powinna trzymać się w tylnym szeregu, atakując z dystansu lub ciskając zaklęcia za zwojów. Przeżycie nie powinno więc stanowić większego problemu, tym bardziej że prawdopodobnie będziemy korzystać z Ucieczki albo Wycofania.

Wysokie obrażenia przeciwko pojedynczemu celowi zawdzięczamy tu kilku czynnikom. Przede wszystkim wysoka Moc i Zręczność oraz szata, która nie nakłada kary do odzyskiwania gotowości, mówią same za siebie. Idealna Celność na dystans zapewniana przez rasową cechę leśnych elfów kumuluje się z Biegłością w Broni oraz Strzelcem Wyborowym, zauważalnie zwiększając prawdopodobieństwo trafień krytycznych (z buffami Celności jeszcze lepiej!). Do tego dochodzą konwersje rezultatu ataków zapewniane przez Nieczystą Walkę i Bezwzględną Walkę.

Same obrażenia maksymalizujemy przez stosowanie Podstępnego Ataku (automatycznie +50% obrażeń, jeśli przeciwnik jest pod wpływem dowolnej przypadłości – a te zapewniają m.in. wymieniona wyżej laska oraz aktywne zdolności łotrzyka). Niebezpieczny Przyrząd podbija obrażenia o kolejne 25%. Zabójcze Ciosy dodadzą kolejne 100% obrażeń, jeśli cel będzie pod wpływem dwóch różnych przypadłości. Kłujący Strzał omija 5 punktów Redukcji Obrażeń (z Karwaszami Ryony w sumie 8). Do tego dochodzą oczywiście sytuacyjne premie płynące z aktywnych zdolności specjalnych ataków łotrzyka, które dodatkowo debuffują wrogów, czyniąc ich podatnymi na Podstępny Atak i Zabójcze Ciosy. Ataki berłem lub laską wywołają również efekt Głębokich Ran (świetne przeciwko opancerzonym przeciwnikom).

Trik tego buildu polega jednak na wykorzystaniu zwojów i opcjonalnie przedmiotów zapewniających ładunki zaklęć. Chodzi o to, że Zabójcze Ciosy działają również na obrażenia od zaklęć (szkoda, że Podstępny Atak nie)! Dzięki nim Roziskrzony Piorun ciskany ze zwojów i z łatwością trafiający krytycznie będzie zadawał nawet 100-130 obrażeń, a Błędny Płomień niewiele mniej.

Trzeba zaznaczyć, że Kłujący Strzał zwiększa penetrację pewnej liczby zaklęć, które wymieniłem w trzeciej części poradnika, zapewniając obejście 5 punktów Redukcji Obrażeń, a więc kolejna sztywna premia do efektywnie wyrządzanych uszkodzeń. Tym bardziej, że kara do czasu odzyskiwania gotowości przy wykorzystaniu Kłującego Strzału nie wpływa na odzyskiwanie gotowości przy rzucaniu zaklęć.

Kolejnym „ficzerem” powyższego buildu jest fakt, że Głębokie Rany aktywowane są również przez zaklęcia zadające obrażenia cięte, kłute czy obuchowe, a więc wszystkie formy pocisków Minoletty rzucanych ze zwojów czy talentu międzyklasowego Pociski Iluzjonisty! Wstrząsające Pociski Minoletty nałożą na przeciwników Głębokie Rany w całym obszarze działania. Pociski zyskują także na ww. Kłującym Strzale i Karwaszach Ryony i oczywiście dzięki Zabójczym Ciosom. Dość rzec, że rzucany ze zwoju Grad Pocisków trafiający krytycznie z Zabójczymi Ciosami (i nakładający Głębokie Rany) jest w stanie wyrządzić grubo ponad 250 obrażeń pojedynczemu celowi!

Trzeba jedynie zadbać o zaopatrywanie łotrzyka w odpowiednie zwoje zaklęć i pozbyć się mentalności chomikowania tych przedmiotów zużywalnych na lepszą okazję, która nigdy nie nadejdzie. Bardzo przydatne okażą się również zwoje Oplątania i Krępującej Sieci, które nałożą na wielu wrogów dodatkowe przypadłości, wystawiając ich na Podstępny Atak berłem lub laską i Zabójcze Ciosy.

Zobacz również:

Dodaj komentarz