

Pierwsze podręczniki settingowe do D&D 5
Opublikowano: 23 lipca 2018
Magic The Gathering i Dungeons & Dragons 5 E
Firma Wizards of the Coast dość oszczędnie publikowała kolejne suplementy do najnowszej odsłony najsłynniejszej gry fabularnej. Wszystko wskazuje jednak na to, że tempo 2 podręczników rocznie wzrośnie w najbliższym czasie i wreszcie po prawie 4 latach od premiery Wizardzi wypuszczą pierwszy nowy setting. Co prawda domyślne kampanie D&D 5 E rozgrywają się w świecie Zapomnianych Krain, a pewne drobne dodatki ułatwiły osadzenie przygód w innych światach (w tym wykreowanych na potrzeby karcianki Magic The Gathering), nie pojawił się jednak dotąd żaden podręcznik poświęcony wyłącznie kompleksowemu opisowi realiów.
Sytuację ma zmienić Guildmaster’s Guide to Ravnica, który pojawił się w ofercie sprzedażowej Amazonu, przed oficjalnym ogłoszeniem planu wydawniczego Wizards of the Coast. Czarodzieje najwidoczniej chcą zainteresować graczów karcianki systemem Lochów i Smoków — i odwrotnie. Może to być także sposób uczczenia 25-lecia Magica przez wydawcę obu gier.
W MTG nie grałem od 18 lat i nigdy nie miałem styczności z lore settingów karcianki. Osoby zaznajomione z tematem przyrównują jednak Ravnicę do znanego z D&D miasta Sigil. Ravnica jest metropolią rozciągającą się na całej powierzchni planety i skrywa w swych trzewiach liczne portale. Przyznam, że brzmi to znajomo i od razu kojarzy się z dedekową Klatką.
Jaki będzie drugi setting dla D&D 5?
Wieść o wyborze settingu została przez fanów odebrana raczej chłodno. Z jednej strony jest to coś świeżego dla D&D. Gracze liczyli jednak na powrót istniejących settingów, takich jak popularne Dragonlance czy Eberron. Ravnica tak mocno kojarzona z Sigil zdaje się przekreślać szansę na oficjalne, pełnowartościowe wsparcie Planescape’a w D&D 5. Dziś ma się odbyć konferencja Wizards of the Coast, gdzie zaprezentowane zostaną dwa podręczniki settingowe do ich największej gry fabularnej. Który setting będzie drugi? Słyszy się różne plotki — od settingów dobrze znanych jak Spelljammer, po klasyczny Greyhawk, Mystarę czy bardziej niszowe jak Ghostwalk i Birthright.
Osobiście chciałbym dostać piątoedycyjne wydanie realiów Dark Sun. Spalone Szkarłatnym Słońcem pustynie Athasu to świat po magicznej apokalipsie, gdzie większość kanonicznych ras D&D została wybita podczas tzw. Wojny Oczyszczenia. Jedyne osady ludzkości stanowią państwa-miasta rządzone twardą ręką przez królów-czarnoksiężników. Użytkownicy magii są ścigani, bo czerpanie energii do zaklęć wyjaławia ziemię i zabija ostatnie przejawy życia w tym surowym świecie. Dark Sun to setting, w którym survival jest trudną sztuką, a zdolności psioniczne są tak powszechne, że dysponuje nimi nawet dzika fauna.
UPDATE - drugim settingiem został Eberron
Grałem zaledwie kilka sesji w tych realiach, ale nigdy nie byłem szczególnym fanem Eberronu. Komputerowym graczom może być znany z gry RTS pt. Dragonshard oraz MMORPG — Dungeons & Dragons Online. Niektórzy nazywają Eberron dedekową wariacją świata Final Fantasy.