Pillars of Eternity II: Deadfire

Pillars of Eternity II: Deadfire Backer Beta - Enigmatyk, Druid

Opublikowano: 04 marca 2018

Szybki rzut oka na specjalne właściwości podklas enigmatyków i druidów

Cipher (Enimgatyk)

Enigmatyk jest obecnie na celowniku Obsidianu, gdyż wymaga wielu poprawek. Główne przyczyny leżą w zbyt wolnym ładowaniu skupienia podczas walki oraz nieproporcjonalnie krótkim oddziaływaniu mocy w stosunku do czasu potrzebnego na ich rzucenie.

Ascendant

Wywyższeni trenują użycie swych zdolności w chwili pełnego skupienia. Wyzwolone moce są wówczas druzgocące, jednak użyte w innych okolicznościach okazują się słabsze niż u pozostałych enigmatyków. Bez względu na to, czy sobie zasłużyli, przez innych postrzegani są jako zarozumiali i zbyt pewny siebie.

Premie:

maksymalny poziom Skupienia jest wyższy o 5 pkt

osiągnięcie maksymalnego Skupienia przyznaje status Ascended na 20 sekund, zwiększając Poziom Mocy enigmatyka o 3 oraz usuwając koszt Skupienia podczas używania mocy

Duchowy Bicz nie dezaktywuje się podczas trwania statusu Ascended i dodatkowo zwiększa obrażenia zadawane bronią

Kary:

kiedy nie posiada statusu Ascended zmniejszony Poziom Mocy o 1 pkt

kiedy nie posiada statusu Ascended, Duchowy Bicz zadaje mniejsze obrażenia, ale szybciej generuje Skupienie

kiedy mija status Ascended, wartość Skupienia jest redukowana do zera

Ciekawa podklasa, która skupia się bardziej na użyciu regularnych ataków bronią i czarowaniu w krótkim okienku czasowym. Początkowo był bezużyteczny (status Ascended trwał jedynie 5 sekund, czyli więcej niż czas rzucania większości Mocy), po ostatnich patchach stał się interesującą opcją do wieloklasowania. W połączeniu z Szałem barbarzyńcy, uzbrojony w dwie różdżki jest w stanie wyciągnąć niezłe obrażenia w walce na dystans.

Beguiler

Uwodziciel kładzie nacisk na wykorzystanie mocy naginających umysły, pokonując wrogów dzięki oszustwu i iluzji. Niektórzy uwodziciele znani są z dziwacznego poczucia humoru, zamiłowania do zagadek i sentymentu do Waela, boga snów i tajemnic.

Premie:

moce z dziedziny Oszustwa mają zasięg zwiększony o 20%

moce z dziedziny Oszustwa generują skupienie, kiedy trafiają przeciwników podatnych na Podstępny Atak

Kary:

Duchowy Bicz przyznaje mniejszą premię do obrażeń od broni i generuje mniej Skupienia przy atakowaniu celów niepodatnych na Podstępny Atak

Z mechanicznego punktu widzenia jest to bardzo dobra podklasa. Wrogów debuffuje się w każdej walce, a większość negatywnych statusów wystawia przeciwników na Podstępny Atak.

Soul Blade

Duchowe ostrza skupiają całą swoją energię na mocach ofensywnych i Duchowym Biczu. Wśród enigmatyków znani są ze swej agresji i burzliwego temperamentu, chociaż nie wszystkie Duchowe Ostrza wykazują tak wrogie usposobienie.

Premie:

otrzymuje zdolność Soul Annihilation (zużywa całe nagromadzone Skupienie, które zostaje dodane do ataku bronią białą w postaci równowartości obrażeń bazowych)

moce z kategorii Shred kosztują o 5 pkt Skupienia mniej

zabicie przeciwnika atakiem wręcz przyznaje Koncentrację (każdy punkt koncentracji chroni przed Przerwaniem akcji — znika po zużyciu) oraz zwiększa Skupienie o 10 pkt

Kary:

zmniejszony maksymalny poziom Skupienia o 5 pkt

rozpoczyna walkę z niższym poziomem Skupienia od innych enigmatyków

Świetny przy wieloklasowaniu z profesjami nastawionymi na walkę wręcz. Duchowy Bicz daje pasywną premię do obrażeń, a po osiągnięciu maksymalnego Skupienia zadaje potężny cios, po którym ponownie aktywuje się Bicz — i tak w kółko.

Druid

Druidzi nie doczekali się zbyt wielu zmian. Główna dotyczy podziału zaklęć na poszczególne kategorie (tak jak w przypadku innych klas czarujących) i braku zdolności biernych z wyjątkiem premii do obrażeń od żywiołów podczas Duchowej Przemiany.

Fury

Furie przyjmują burzę za podstawę dzikiego ducha przyrody. Zamiast Duchowej Przemiany w zwierzęcą formę, furie transformują się w Zgubę Burzy. Pomimo swego miana, furie nie są szczególnie brutalne, ale głośne, hałaśliwe i niemożliwe do uciszenia.

Premie:

przyjmują formę Zguby Burzy zamiast zwierzęcej Duchowej Przemiany

czary z kategorii Żywiołów mają o 20% większy zasięg i penetrację zwiększoną o 1

zabicie przeciwnika w czasie Duchowej Przemiany wydłuża jej działanie

Kary:

nie może rzucać zaklęć z kategorii Rejuvenation

Dobra ofensywna podklasa druida nastawiona na zadawanie dużych obrażeń czarami żywiołów i unikalną formą przemiany. Szkoda, że premia do czarowania nie współgra z zaklęciami szkoły Wywoływania u czarodzieja.

Lifegiver

Chociaż nie są pacyfistami, ich gaje gromadzą najbardziej pokojowych druidów. Skupiają się głównie na magii leczącej, ale brak im zdolności przywoływania sprzymierzeńców. Wielu z nich należy do wiejskich społeczności, gdzie łatwo rodzą się waśnie i spory — jak w Jelenioborzu.

Premie:

czary z kategorii Rejuvenation rzucane są z Poziomem Mocy większym o 2

podczas Duchowej Przemiany Poziom Mocy zaklęć z kategorii Rejuvenation ulega znacznemu zwiększeniu

Kary:

nie może rzucać czarów przywołujących stworzenia

po zakończeniu Duchowej Przemiany znajduje się pod wpływem dużej kary, obniżającej Poziom Mocy zaklęć z kategorii Rejuvenation

Dobry healer w każdej drużynie, który wciąż może stosować czary kontroli tłumu. Wzrost Poziomu Mocy zaklęć leczących jest widoczny gołym okiem, kiedy spojrzy się na wartość punktów zdrowia przywracanych czarami. Trudno mi powiedzieć coś na temat ograniczenia zaklęć przywołań, gdyż w becie na pomoc można wezwać najwyżej mniejsze zguby.

Shifter

Zmiennokształtny polega bardziej na możliwościach Duchowej Przemiany niż rzucaniu czarów. W przeciwieństwie do innych druidów zmiennokształtny może zmienić się w dowolne zwierzę. Druidzi tego obrządku są antyspołecznymi samotnikami, żyjącymi z dala od cywilizacji niczym pustelnicy.

Premie:

może przybrać wszystkie formy Duchowej Przemiany raz podczas jednej walki

wydłużony czas trwania Duchowej Przemiany

po zakończeniu Duchowej Przemiany druid zostaje wyleczony z części otrzymanych obrażeń

Kary:

nie może rzucać czarów w formie Duchowej Przemiany

Ciekawy druid, który spodoba się fanom zmiennokształtnego z Neverwinter Nights. Ze względu na ograniczone możliwości czarowania, dobrym pomysłem jest skrzyżowanie go z klasą nastawioną na walkę w zwarciu, tym bardziej że premie płynące z Duchowej Przemiany wzrastają co 5 poziomów postaci. Świetny po skrzyżowaniu z Rycerzem Złotego Paktu lub Berserkerem, gdyż po przemianie w Niedźwiedzia zyskuje znaczną, kumulatywną premię do pancerza, która w przeciwieństwie do zbroi nie nakłada kar do szybkości akcji odzyskiwania gotowości.

Zobacz również:

Dodaj komentarz