Szczegóły dodatku do Pillars of Eternity II: Deadfire

Opublikowano: 20 lipca 2018

Obsidian Entertainment zdradził parę szczegółów nadchodzącego dodatku

Przygoda w rozszerzeniu Beast of Winter zostanie zainicjowana przez otrzymanie zaproszenia do osady o nazwie Harbinger’s Watch. Miasteczko wzniesiono na tajemniczym lodowcu, który pojawił się na Archipelagu Martwego Ognia i zaczął oddziaływać na klimat regionu. Studio Obsidian zaprezentowało fragment dodatku w akcji podczas streamu w ubiegłym tygodniu, na którym można było zobaczyć jedną z nowych miejscówek oraz zamieszkującą ją społeczność. Harbinger’s Watch przywodzi na myśl słynne Dziesięć Miast Doliny Lodowego Wichru oraz Krzepę leżącą w Białej Marchii. Lokacja prezentuje się bardzo malowniczo.

Nowy stronnik

Jednym z najciekawszych elementów dodatku będzie nowy stronnik imieniem Vatnir — boski schyłku, kapłan Rymrganda. Poza naprawdę czadowym wyglądem wyróżniać go będzie zastaw czarów skupionych wokół domen Potępienia, Głodu, Entropii oraz Zimy. Zaklęcie Duchowej Broni przywoła dwa lodowe topory Zimowej Bestii, a Inkarnacja z IX poziomu sprowadzi na pole walki odbicie samego boga entropii. Oprócz tego Vatnir będzie mógł rzucić Wezwanie, a także Symbol Rymrganda, który otworzy kanał do Białej Otchłani, zamrażając przeciwników w polu działania. Alternatywnie będzie można uczynić Vatnira wieloklasowcem, wybierając połączenie kapłana-pieśniarza lub kapłana-łotrzyka. Boski schyłku nie będzie miał zadania lojalnościowego, ale jest nierozłącznie związany z fabułą dodatku i odgrywa w niej dużą rolę, a jego los ma zależeć od wielu czynników.

Nowości rozszerzenia

Na streamie zaprezentowano również parę elementów, które zawitają do gry wraz z dodatkiem. Developerzy przemierzali Harbinger’s Watch bez pośpiechu, w czym pomaga opcja przełączania pomiędzy chodzeniem i bieganiem postaci. Pojawiło się kilka nowych przedmiotów jednorazowych. Przykładowo alkohol wytwarzany z (gumi)jagód podnosi wszystkie statystyki obronne. Na pytanie: „do pale elves brew pale ale?” developerzy odpowiedzieli, pokazując piwo produkowane przez blade elfy — trunek ten skraca odzyskiwanie gotowości. Z nowych składników można też upichcić potrawę, która znacząco wzmocni bohatera. Ciekawie prezentują się szaty kultystów, których nakrycia głowy przypominają kaptur katowski. Pomysłowo wygląda także miecz inspirowany huańską interpretacją Beratha. Ostrze Bliźniaczych Węgorzy przypomina rybie aspekty Opiekuna Cyklu, splecione w nieskończonym pojedynku. Oglądając stream, zwróciłem również uwagę, iż Ydwin parę razy reaguje podczas konwersacji, co wcześniej nie zdarzało się stronnikom. Czyżby wyewoluowała do pełnoprawnego towarzysza? Wszystkie kwestie mówione w dodatku zostaną oczywiście w pełni ugłosowione.

Do Hel i z powrotem

Drobne szczegóły fabuły dodatku zdradza główna strona gry. Na pewno czeka nas wizyta w Hel i walka z potwornościami zamieszkującymi Zaświaty. Główną konfrontacją ma być starcie ze starożytnym smokiem, którego obawiają się nawet bogowie. Stwór ten przypomina nieco smoka-zombie czy też drakolicza i jest zwiastunem lodowego schyłku Eory. Teaser rozszerzenia prezentował również bramę do Białej Otchłani, podobną do tej z pierwszej części gry.

W Zimowej Bestii na graczy czeka duża reaktywność. Już pierwsze spotkanie z Vatnirem sprowadza się do przypomnienia najważniejszych czynów Widzącego. Kapłan Rymrganda niczym herold zapowiada przybyłego gościa, odwołując się do jego dawnych zasług, wśród których padają słowa m.in. w odniesieniu do losów Raedrika i Zatoki Buntu. Sporo unikalnych dialogów czeka na graczy, którzy prowadzą bohatera będącego bladym elfem lub wywodzącego się z Wędrującej Bieli.

Sam jestem ciekaw, jak potoczy się nowa historia w świecie Eory, gdyż Rymrganda uważam za jednego z bardziej charakternych i interesujących bogów pilllarsowego panteonu. Odizolowane plemię kultystów Zimowej Bestii i ponura obietnica lodowego końca świata z rąk starożytnego smoka brzmią nieco podobnie do wątku fabularnego Szczęk Hakkona. Można mieć nadzieję, że scenarzyści Obsidianu nie zawiodą i 2 sierpnia otrzymamy dodatek, który wspominać będziemy równie dobrze co przygody w Białej Marchii.

Zobacz również:

Dodaj komentarz