Fallout

Video — jak powstała gra Fallout

Opublikowano: 20 listopada 2018

Artykuł o kulisach produkcji Fallouta doczekał się „ekranizacji”

Rok temu dość amatorsko nagrałem i zmontowałem videorecenzję dodatku do Tyranny pt. Bastard’s Wound. Chciałem sprawdzić się z taką nieco odmienną formą prezentacji, co było dość ciekawym i satysfakcjonującym zajęciem. Zacząłem wówczas gromadzić materiały z rozgrywki, m.in. z Mass Effect Andromeda z myślą o stworzeniu kolejnej videorecenzji. Najbardziej jednak zależało mi na realizacji materiału o powstaniu pierwszego Fallouta. Brak porządnego mikrofonu i wystarczająco dużo wolnej przestrzeni na dysku skutecznie mnie zniechęcił. W końcu jednak udało mi się wypełnić dawne postanowienie, co zaowocowało poniższym filmem.

Niepewna inwestycja

Powiedzmy, że zainwestowałem w rozwój hobby, bo nabyłem zarówno lepszy mikrofon (konkretnie Superlux E205U) jak ipojemny dysk twardy (3 TB od Toshiby). Ze względu na współlokatorów warunki do nagrywania audio są, delikatnie mówiąc okresowe. Na razie z wyprzedzeniem rejestruję kilka prezentacji, które edytować będę przed przystąpieniem do montażu filmów. Na chwilę obecną nagrałem audio do materiału na temat Cyberpunka 2077 (bo to popularny temat i mam o nim raczej niepopularną opinię) i recenzji Pillars of Eternity II: Deadfire (jakoś nie mogę znaleźć w polskim YT niczego, co oddałoby tej grze sprawiedliwość). Na pewno obie videoprezentacje zrealizuję do końca roku, w czym na pewno pomoże mi tygodniowy urlop zaplanowany na grudzień.

Co chciałbym pokazać?

Najbliższe okno czasowe do nagrywania audio będę miał zapewne w drugiej połowie stycznia. Do tego czasu postaram się stworzyć coś nowego. Najchętniej byłby to od dawna planowany materiał dotyczący procesu projektowania i produkcji Planescape: Torment i w następstwie ten sam temat, lecz w kontekście Star Wars Knights of the Old Republic II: The Sith Lords. Ma to sens, gdyż oba tytuły były projektowane według tych samych zasad. Dla pewności zarejestruję coś z gotowych tekstów. Na pewno wśród nich znajdą się recenzje dodatków do drugich Pillarsów (do tego czasu powinno pojawić się Forgotten Sanctum) oraz długi materiał o Baldur’s Gate II. W kolejnej partii nagrań marzy mi się też zająć grą Age of Decadence, o ile wygospodaruję około 150 godzin na przejście jej wzdłuż i wszerz. Na horyzoncie majaczy też materiał o cyberrenesansie artystycznym serii Deus Ex, o którym wspominałem jeszcze w czerwcu.

Przy montażu staram się wykorzystać własne zapisy z rozgrywki, a niektóre materiały będą wymagały dwukrotnego przejścia gry z rzędu. W związku z tym zgromadzenie odpowiednio długiego gameplay’u i kluczowych scen może nieco wydłużyć czas realizacji.

Pomysłów mi nie zabraknie. Oprócz ww. tematów, na pewno chciałbym przybliżyć możliwie jak najszerszą liczbę cRPG-ów, starych i nowych, niszowych i popularnych — ale też kilka klasycznych gier, które w dużym stopniu odcisnęły się w mojej pamięci i zajęły w moim życiu ważne miejsce. A kiedy na dysku odłożę już nieco różnorodnego gameplay’u z szerokiej gamy tytułów, wówczas będę mógł zająć się czysto publicystycznymi materiałami na bardziej ukierunkowane tematy, jak np.: dlaczego w grach cRPG istnieje limit punktów doświadczenia lub maksymalny poziom postaci.

To wszystko nie oznacza jednak, że blog pójdzie w odstawkę. Są pewne niedokończone teksty, które najpewniej dociągnę do końca, m.in. artykuł o Darkest Dungeon, XCOM, Deep Sky Derelicts. Montując każdy nowy film i tak będę tworzył odpowiedni skrypt, który pojawi się w tekstowej formie na tym blogu.

Wiem, że wciąż muszę popracować nad dykcją i ekspresją, ale myślę, że te przyjdą z praktyką.

Zobacz również:

Dodaj komentarz