Zmiany na blogu

Opublikowano: 15 czerwca 2018

Idą zmiany

Po trzech latach opieprzania się i 100 tys. wyświetleń postanowiłem wziąć się na poważnie za bloga. Prawdę mówiąc, to do tej pory raczej lekceważąco traktowałem wygląd tego miejsca, celując w minimalistyczną czy wręcz ascetyczną prezentację. Czas to zmienić. Wybrałem już odpowiedni motyw pod bloggera, ale póki odpowiednio nie dostosuję go do własnych potrzeb, mogą występować pewne błędy w wyświetlaniu strony i problematyczny, niefunkcjonalny layout, gdyż wygląd i zawartość menu zostanie poddana modyfikacjom.

Rebranding

Gdyby ktoś mnie zapytał, dlaczego nazwałem niniejszego bloga SENTIMENTALIST, usłyszałby dwa powody. Pierwszy jest naprawdę głupi. Tak się złożyło, że gdy starałem się na szybko wymyślić jakąś nazwę, kończyłem maraton serialu Mentalista, który miał całkiem czytelne, minimalistyczne logo. Pomyślałem, że będąc „mistrzem painta”, łatwo byłoby je przerobić na SENTI|MENTALIST. Ostatecznie tego nie zrobiłem, bo wiecie, prawa autorskie… Drugim powodem był fakt, że w dużej mierze teksty miały być z założenia wypełnione nostalgią i sentymentem do klasycznych gier.

Z perspektywy czasu pierwotna nazwa bloga wydaje mi się jednak durna. Raczej nie wyrobiłem sobie rozpoznawalnej „marki” w internecie. Z jednej strony część społeczności Wykopu (pozdrawiam!) zainteresowanej komputerowymi role play’ami może mnie kojarzyć z paru tekstów właśnie jako SENTIMENTALIST-ę, ale dla większości znajomych z sieci i poza nią jestem po prostu Silvaren, dla przyjaciół Silv.

Ze zmianą nazwy bloga wiąże się również zmiana adresu, a blogger robi straszne problemy i nie udało mi się ustawić odpowiedniego przekierowania.

Masa pomysłów na interesujące treści

Na blogu chciałbym się skupić niemalże wyłącznie na cRPG. To po prostu mój ulubiony gatunek gier. Co prawda nie stronię od wirtualnej rozrywki przybierającej odmienną formę, ale jeśli już miałbym poświęcić czas na omawianie tytułów niebędących grami fabularnymi, celowałbym wyłącznie w klasykę i kontynuacje kultowych serii.

Poza paroma subiektywnymi recenzjami rocznie wybierać będę bardziej interesujące tematy. Tuż przed premierą Pillars of Eternity II: Deadfire przygotowywałem tekst o wizualnym cyberrenesansie serii Deus Ex. Recenzja najnowszej gry Obsidianu właśnie powstaje i dołożę wszelkich starań, by opublikować ją w najbliższy weekend. Pierwszeństwo ma jednak dostosowanie funkcjonalności nowego motywu wizualnego. Równolegle zbieram myśli do artykułu, w którym wziąłbym na warsztat powstający Cyberpunk 2077. Chociaż Wiedźmin 3 był dla mnie największym rozczarowaniem ostatnich lat, tak nadchodząca gra CDP Red wzbudza we mnie prawdziwy entuzjazm, bo zapowiada się na dużo bogatszą w warstwie role play’u i rozgrywki.

W dostarczanych treściach chciałbym skupić się na artykułach dotyczących aspektu projektowania gier, przebiegu ich produkcji, zastosowanej koncepcji artystycznej. Postaram się wrzucić prezentacje artbooków, może recenzje powieści osadzonych w growych uniwersach. Konwergencja mediów jest od wielu lat zauważalnym zjawiskiem, które odciska się na zawartości samych gier. Pomysłów na pewno mi nie zabraknie.

Optymalizacja wyszukiwania

Wyobraźcie sobie, że przez te 3 lata nie interesowałem się kompletnie tematem z powyższego nagłówka. Nic dziwnego, że blog praktycznie nie wyskakuje w wynikach wyszukiwania. Stosowane przeze mnie tytuły postów, zwykły pogrubiony tekst zamiast formatowania nagłówków, brak metatagów i burdel w bezsensownie dobranych etykietach utrudniały odnalezienie bloga przez potencjalnych czytelników.

Wyedytowanie istniejących wpisów zajmie pewnie kilka dni, ale jest to kolejna rzecz, którą muszę wykonać w najbliższym czasie. Muszę zrezygnować z wymyślnych nazw cyklów w stylu: Subiektywnie, Legend-diary, Gry unplugged itp. Posty zachowają spójność tematyczną, ale zmienią się ich tytuły, by jasno określać, czego dotyczą.

W dobie mediów społecznościowych (i po wciągnięciu całego Black Mirror), kolejnym rozsądnym krokiem jest założenie fanpage’a dla bloga na facebooku. Będę na nim wrzucał notatki z linkami do tutejszych postów i w miarę możliwości jakiś codzienny update, wolną myśl czy news z branży gier, czy innej gałęzi kultury masowej. Facebook jest też platformą, z której pomocą łatwo porozumieć się na odległość czy odpowiedzieć na ewentualne pytania w bardziej dynamiczny sposób niż za pomocą tutejszych komentarzy.

Kusi mnie również uruchomienie google adsense. To miejsce i tak jest efektem rozwoju pewnych zainteresowań, ale jeśli pozwoli mi to nieco dorobić do mojej głodowej wypłaty, przestanę myśleć o szukaniu czegoś dodatkowego poza pełnym etatem. Będę oczywiście otwarty na krytykę i sugestie, by ewentualne reklamy były nieinwazyjne (ich forma i pozycjonowanie na stronie).

Do rychłego przeczytania!

dawniej Sentimentalist

obecnie Silvaren z bloga SILVAREN cRPG

PS. Poniżej mały dowód, że wykształciła mi się we łbie dość klarowna opinia o PoE 2

Zobacz również:

Dodaj komentarz