Aedyrskie Zwyczaje

Ogólne

Gniazdo:

Nie da się wyposażyć

Typ:

Księga

Kategoria:

Inny przedmiot

Wartość sprzedaży:

16 SzM

Wartość kupna:

120 SzM

Opis

Aedyr to kraj o bogatej tradycji, znany z jej ścisłego przestrzegania. Do ich zwyczajów należą zarówno wielkie święta, na przykład Uczta Uczt, jak i zwykłe przesądy, takie jak sposoby na uniknięcie uzależnienia od svefu. Ten tom skupi się głównie na większych świętach, bowiem nikt nie umie wyprawić ekstrawaganckiego przyjęcia równie wspaniale, jak Aedyrczyk.

Uczta Uczt

Największe i najważniejsze z aedyrskich świąt to Uczta Uczt. Jej całotygodniowa celebracja ma miejsce w pierwszym tygodniu Fonestu (Pełnolecia) i ma uczcić żywot Pierwszego Fercönynga. Każdy dzień tygodnia odpowiada jakiemuś aspektowi życia fercönynga, więc każdego dnia podaje się konkretne potrawy.

Uczta Uczt miała pierwotnie uczcić narodziny pierworodnego syna fercönynga, ale następnie stała się corocznym festiwalem obchodzonym w tygodniu rocznicy jego urodzin. Dla współczesnych Aedyrczyków jest to po prostu wymówka, by bawić się bez ograniczeń i próbować prześcignąć pod tym względem poprzedni rok.

A jeśli zastanawia was, tak jak i mnie, którego fercönynga czci się podczas Uczty Uczt, to odpowiedź brzmi – zawsze obecnego. A to dlatego, że każdy fercönyng jest Pierwszym i Jedynym fercönyngiem.

Słodki Smakołyk

Słodki Smakołyk, zazwyczaj powstały podczas którejś Uczty Uczt, pierwotnie miał zająć czymś dzieci, by dorośli mogli biesiadować w spokoju. Chociaż nadal spełnia tę funkcję, nabrał również dodatkowego znaczenia. Każdy smakołyk wkłada się do pojemnika (zwykle małego, metalowego pudełka) i ukrywa gdzieś w domu. Kiedy wszystkie zostaną schowane, dzieci wysyła się na poszukiwanie „skarbów”. Współcześnie mówi się, że ukryte smakołyki symbolizują glanfatańskie znaleziska, a dzieci odkrywców, przynoszących bogactwo ich nowym – i prawowitym – właścicielom.

Karnawał Maski

Gdy pierwsi aedyrscy koloniści udali się do nowego kraju, aby założyć Jelenioborze w imieniu fercönynga, napotkali tam Glanfatan. Karnawał Maski uapmietnia to spotkanie. Pierwotnie była to tylko formalna rekonstrukcja napięć między Glanfatanami a aedyrskimi osadnikami, mająca formę przedstawienia. Od tamtego czasu stała się jednak czymś więcej. Uczestnicy wybierają jedną ze „stron” i przychodzą ubrani w bogate kostiumy, przedstawiające wybraną grupę – Aedyrczyków lub Glanfatan. Każdy bierze udział w balu maskowym, który zastąpił dawne przedstawienie.

Koniec Zimy

Koniec Zimy zawsze był jedynie wymówką do świętowania, co nie zmieniło się przez wszystkie lata obchodów święta w Aedyrze. Ma ono miejsce podczas Zimowego Zmierzchu i trwa przez wszystkie trzy dni. W tym czasie podsumowuje się dobiegający końca rok, świętuje swoje życie i upamiętnia umarłych – szczególnie tych, którzy odeszli w mijającym roku.

Meta

  • ID: lore_book_aedyran_customs