Jelenioborze, Część I. Wczesna Historia Kolonii

Ogólne

Gniazdo:

Nie da się wyposażyć

Typ:

Księga

Kategoria:

Inny przedmiot

Wartość sprzedaży:

16 SzM

Wartość kupna:

120 SzM

Opis

Tak dzikiej i krwawej historii nie ma żadna inna kraina. Począwszy od kolonii, poprzez palatynat, aż po wolną republikę – Jelenioborze zostało poddane próbie ognia, która stworzyła potężną siłę na Wschodnich Rubieżach.

Historia Jelenioborza rozpoczęła się w Aedyrze w roku 2062 AI. Aedyrscy podróżnicy powrócili z wyprawy za ocean przywożąc opowieści o znalezionych skarbach. Odkryli niezliczone ruiny, rozproszone po lasach, a na północ od nich żyzne równiny, idealnie nadające się do uprawy vorlasu. Jednakże miejscowa ludność okazała się wrogo nastawiona co groziło wybuchem konfliktu. Fercönyng Aedyru (FAYR-cö-ning, „pierwszy król”) wiedział, że takiej okazji nie wolno zaprzepaścić i polecił wyprawić kolejnych badaczy, celem zbadania nowych terenów i sporządzenia map.

Odkrywanie nowych terytoriów trwało blisko dwadzieścia lat. Niewielkie grupy badaczy podróżowały między Aedyrem a nowym światem, za każdym razem pozostawiając tam za sobą garstkę kolonistów, którzy budowali tymczasowe bazy wypadowe dla badaczy. Konflikty z miejscowymi, nazywającymi się Glanfatanami, były sporadyczne, ale wystarczająco częste, by fercönyng wysłał niewielki oddział gwardzistów do ochrony ludności. Gwardziści zbudowali swoją bazę przy rzece, po zachodniej stronie lasu. Osada ta rozwinęła się później w miasto Jeleni Bród (w tym samym miejscu znajduje się obecnie wioska nosząca tę samą nazwę). Kiedy ukończono budowę bazy, na północ i zachód od rzeki Baeli zaczęły powstawać pierwsze trwałe aedyrskie osady. Przez następne trzy lata do nowej krainy przybyły tysiące imigrantów z Aedyru. Glanfatanie, którzy czcili rozproszone po całym terenie ruiny, przysporzyli sporych problemów kilku osadom, zwłaszcza tym w pobliżu ruin. Koloniści dali im jednak radę dzięki pomocy imperialnej gwardii. Chcąc umocnić swoją pozycję w nowej krainie, zmniejszyć koszty siły roboczej i zarazem ujarzmić tubylców Aedyrczycy uczynili z pojmanych Glanfatan swoich niewolników. Wywołało to wzmożone napięcie pomiędzy obiema grupami.

Liczba mieszkańców kolonii rosła, w związku z czym fercönyng ustanowił oficjalną strukturę władzy. Do rządzenia krajem powołał kilku earlów, którym przydzielił thaynów. Thaynowie pomagali earlom nadzorować poszczególne terytoria, tworząc nowy gréfram. Chociaż Jeleni Bród pozostaje siedzibą gwardii imperialnej, to prawdziwym ośrodkiem władzy jest osada Nowy Dunryd nad Zatoką Perłową. Pobliskie żyzne tereny rozciągające się od wybrzeża, poprzez puszczę i rzekę, aż po Białą Marchię przyciągnęły nowych osadników, pragnących nowego życia. Aedyr stopniowo opanował nową krainę.

Meta

  • ID: lore_book_the_dyrwood_1