Kły

Ogólne

Gniazdo:

Nie da się wyposażyć

Typ:

Księga

Kategoria:

Inny przedmiot

Wartość sprzedaży:

16 SzM

Wartość kupna:

120 SzM

Opis

Jak już wspominano, niewiele wiadomo na temat tej grupy, gdyż stroni ona od obcych. Choć wielu postrzega Glanfatan jako ksenofobów wrogo nastawionych do wszystkich nawiedzających ich ziemie, prawda nie jest tak prosta i oczywista.

W Eir Glanfath pełno jest miejsc, które Glanfatanie określają mianem „magicznych”, a wręcz „świętych”. Legenda głosi, że po opuszczeniu swojego królestwa Engwitanie poprowadzili starożytne ludy glanfatańskie ku nowej, niezamieszkałej krainie. Glanfatanom podarowano żyzne ziemie jako ich nową ojczyznę, a w zamian zobowiązali się złożyć przysięgę, że będą chronić engwitańskie ruiny do czasu powrotu ich właścicieli. Poprzysięgli, że żadna żywa istota, wliczając samych Glanfatan, nie wejdzie na teren ruin. Różne źródła podają, że Glanfataom obiecano nie tylko ojczyznę – Engwitanie rzekomo byli ludem wybranym przez bogów, a dotrzymanie przysięgi miało dać Glanfatanom podobne błogosławieństwo.

Co ciekawe, ustalonych zasad nie przestrzega się tak ściśle na terenie Bliźniaczych Wiązów, gdzie znajdują się duże skupiska engwitańskich budowli. Najprawdopodobniej jest to jednak element umowy, nie zaś przeoczenie ze strony Glanfatan.

W każdym razie Glanfatanie potraktowali swoje zadanie poważnie, otaczając ruiny wielką czcią i opracowując rytuały ochronne. Z biegiem czasu rytuały te stały się dla nich rutynową formalnością i zaczęto rozpatrywać je w kategoriach legend i przesądów. Nie oznacza to wcale, że Glanfatanie sprzeniewierzyli się swej przysiędze (zobacz fragment o Traktatach Dziesięcioletnich w mej księdze na temat Admetha Hadreta), lecz wierność wobec przysięgi zaczęła różnić się w zależności od plemienia czy klanu. Z wyjątkiem Kłów. Bractwo Kłów spajają nie tyle więzy krwi czy społeczne, ale raczej wiara. Ze wszystkich plemion w Eir Glanfath to właśnie Kły przywiązują największą uwagę do przyrzeczeń, które ich przodkowie złożyli Engwitanom.

Chociaż fanatyzm i zapał bractwa nie sięgają tak daleko jak się powszechnie sądzi, jednak jego przeciwnicy powinni mieć się na baczności. Bractwo nie słynie z cierpliwości wobec intruzów, a reakcja na jakiekolwiek naruszenie ich świętej przestrzeni jest szybka i celna. Informacje na temat ataków Kłów można odnaleźć w zapiskach z pierwszych wypraw kolonialnych do Eir Glanfath. Nawet najmniejsze podejrzenie wykroczenia może skończyć się egzekucją.

Bractwo tworzą głównie łowcy. Nikt nie potrafi powiedzieć, czy do swoich szeregów przyjmuje jedynie wprawnych myśliwych, czy też szkoli rekrutów. Z dostępnych przekazów wynika jednak, że po wstąpieniu do bractwa polowania schodzą na dalszy plan. Ustępują miejsca patrolowaniu Eir Glanfath i ochronie ruin, więc opinią autora jest, iż praktykuje się pierwsze z powyższych rozwiązań.

Meta

  • ID: lore_book_the_fangs